Elég sokat foglalkozok közélettel, hogy nagyjából tudjam, hol állok, ennek ellenére (vagy talán pont ezért?) mindig lelkesen vetem bele magam az újabb tesztekbe, ahonnan kijön mit is gondolok a világról (hátha egyszer meglepem magamat). Úgy tünik, most sikerült.
Fene se tudja miért, de az elmúlt pár évben aláhagytam a gazdasági baloldaliságommal, és átvetődtem a túloldalra, talán annak van ebben nagyobb szerepe, hogy most már elég sokat dolgoztam, és néha nem enyhén zavar, hogy mit tesznek a keményen megkeresett majd befizetett adómmal.
Ez egyébként a Politikai térképből jött ki most. Bemásolok néhány grafikont ide emlékeztetőül, és néhány komment. Ja, ezek az adatsorok a "kutatási" részből kerültek ki, kivéve ahol jelzem, hogy az internetes kitöltőkhöz hasonlítottam magam.
Pártosban nem sok meglepő, a legközelebbi piros pont az MSZP 1994-es programja, a legközelebbi kék az SZDSZ 1998-as programja, az LMP kicsit balra van tőllem. Ami itt kicsit vicces az talán a FIDESZ levándorlása egyrészről, másrészről a FIDESZ tábor + bizonytalanok inkább gazdasági baloldalisága + konzervatívizmusa....
Döbbenet1. Hát én nem gondoltam volna, hogy saját korcsoportomban ennyire "szélsőséges" leszek. Valahogy mindig úgy voltam vele, hogy aki fiatal, még optimista a jövőt illetően és szeretne változásokat elérni, erre tessék. A gazdasági bal fölénye nyomasztó, bár ez lehet a szolidaritás is. Ha nem azt látnám manapság, hogy a szolidaritást inkább csak kihasználják sokan. Kicsit soknak érzem a konzervatívot is (gondolom ezek voltak azok a kérdések, hogy "nőnek a tűzhely mellett a helye" és "csak vallásos ember lehet erkölcsös"), bár mindenki inkább középre húz (pl engem kivéve persze).
Döbbenet2. Aki diplomás, ott túlnyomó részen van a gazdasági baloldaliság (példa kérdések lehettek az állami cégekről, ki fizessen több adót stb). Vagy az lehet, hogy az egyetemek inkább szolidaritásra nevelnek. Vagy pedig az, hogy a diplomások egy jelentős része állami szektorban helyezkedik el (tanárok, orvosok), akik naná azt mondják, hogy korlátozni kell a vállalkozások jogait, fékezzük meg a multikat stb. Bár lehetne ez is jól működő model, pl. skandináv államok, csak nálunk sokan inkább visszaélnek ezzel a helyzettel, meg persze munkamorálban sem tartunk még messze ott.
Utolsó elötti ábrán az online kitöltőkhöz hasonlítottam magam. Ez egyrészről azért is érdekes, mert itt sokkal többen vannak abban a negyedben (liberális-gazdasági jobb), mint én, sőt még engem lehagyva is, másrészről ezt meg a kutatási adatokat összehasonlítva jönnek elő olyan felvetések, hogy akkor most melyik is reprezentatív, és mit mér a kutató. De nem akarok bemenni módszertani finomságokba, azt meghagyom a szakértőknek.
Ami komment. Azt hiszem a hívőség az nem akkor vízválasztó világnézeti kérdésekben, mint azt egyes politikusok, pláne a nagyobb ("történelmi") egyházak vezetői azt be szeretnék állítani, bár itt is látszik, hogy "lent" több a hívő, mint "fent", míg a nem hívők inkább fordítva. A fenti ábra kicsit jobb értelmezéséhez a kutatásban résztvevő adatok ugyanerre (hívő) utoljára.
Hát hóóóógyispersze. Ez és az előző alapján: nagyon mások töltötték ki on-line, mint a kutatásban résztvevők, illetve az is biztos, hogy a hívőség nem igazán döntő világnézeti kérdésekben. Nesztek 1házak....
Zárszó: töltsétek ki a kérdőívet minél többen, legalább kicsit elmélkedhettek néhány kérdésen.